W obecnych czasach komputery stacjonarne nie są wyłącznie zwykłą czarną skrzynką, która ma stać gdzieś w kącie i nie zwracać na siebie uwagi. Współczesne jednostki mają najczęściej również za zadanie zwracać na siebie uwagę i budzić podziw. Nierzadko posiadają wymyślne i agresywne kształty, ciekawie wyglądające podzespoły i jakże popularne podświetlenie RGB.
To wszystko nie wyglądałoby tak pięknie po kilku miesiącach, gdyby nie filtry przeciwkurzowe – bohaterowie, o których nikt nie pamięta. To właśnie one dbają, aby nasz zjawiskowy komputer wyglądał efektownie przez długi czas. Spójrzmy więc, czym powinien się charakteryzować filtr przeciwkurzowy.
Jaki jest problem z filtrami przeciwkurzowymi?
Pyłki i kurz bezustannie fruwają w powietrzu i przedostają się w każde miejsce. Komputer stacjonarny nie stanowi tutaj wyjątku. Zastosowanie wielu wentylatorów, które dodatkowo pobierają powietrze z zewnątrz, tylko wymusza na producentach obudów stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Z jednej strony muszą one być odpowiednio gęste, aby były w stanie zatrzymywać niechciane drobinki, zaś z drugiej powinny być stosunkowo przewiewne, aby nadmiernie nie ograniczać przepływu powietrza.
Ze względu na swoją budowę, wyróżnia się kilka typów filtrów przeciwkurzowych. Każdy z nich w różnym stopniu zatrzymuje kurz.
Filtry typu mesh
Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jakie jest stosowane w obudowach komputerowych jest filtr przeciwkurzowy typu mesh. Jest to cienka siateczka, wykonana z tworzywa sztucznego, która posiada niezliczoną ilość niewielkich okrągłych otworów, najczęściej o średnicy o 0,5 do 0,8 mm. Producenci cenią tę koncepcję przez fakt, iż jest to jedno z najtańszych rozwiązań i najczęściej oferują wystarczającą ochronę przed niechcianym pyłem. Można je na ogół spotkać zamontowane na górze obudowy przy użyciu pasków magnetycznych i na spodzie, gdzie odpowiadają za zapewnienie czystego powietrza dla zasilacza.
Uważa się, że stanowią one podstawową ochronę przed przedostawaniem się kurzu i niechcianych zabrudzeń do wnętrza komputera. Dodatkowo najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie priorytetem jest zachowanie przyjemnego dla oka wyglądu, a niekoniecznie utrzymanie czystości wewnątrz obudowy.
Zalety:
- relatywnie niska cena
- niewielki wpływ na przepływ powietrza
- łatwość montażu i czyszczenia
Wady:
- najsłabsza ochrona przed mikro drobinkami na tle innych rozwiązań
- kiepska trwałość i wytrzymałość mechaniczna
Filtry przeciwkurzowe w postaci siateczki
Inną, choć nieco mniej popularną odpowiedzią na walkę z kurzem, jest filtr przeciwkurzowy w postaci siateczki wykonanej z tworzywa sztucznego. Różni się ona znacząco od swojego kuzyna z poprzedniego akapitu. Mesh, w gruncie rzeczy jest płytką, na której znajduje się wiele otworów, natomiast tutaj mamy do czynienia z pojedynczymi włóknami, które są ułożone na przemian, tworząc gęsto spleciony filtr w postaci bardzo cienkiej i elastycznej siateczki. Dzięki swojej budowie filtr zapewnia niskie opory dla przepływającego powietrza oraz zatrzymuje znaczną część krążącego pyłu.
Jest to droższe rozwiązanie niż filtr przeciwkurzowy typu mesh, stąd też spotykane są one raczej w droższych obudowach. Producenci stosują je, jeśli zależy im na zapewnieniu wysokiego przepływu powietrza i odpowiedniej ochrony przed niechcianymi drobinkami, które próbują dostać się do wnętrza obudowy.
Zalety:
- wysoka ochrona przed drobinkami kurzu
- niewielki wpływ na przepływ powietrza
- wygodny demontaż z racji konieczności stosowania dobrej jakości mocowań
Wady:
- stosunkowo wysoka cena
- trudność czyszczenia
- zazwyczaj utrudniony dostęp
Metalowy filtr przeciwkurzowy
Ciekawą propozycją są również filtry przeciwkurzowe w postaci siatki, ale wykonanej z metalu, najczęściej aluminium. Filtr ten w swoim założeniu ma zatrzymywać większość wirującego w powietrzu kurzu i być przy tym wykonany ze sztywnego materiału. Jeśli przyjrzeć się bliżej, to okazuje się, że jest on zbudowany z ułożonych na przemian metalowych drucików. Solidna konstrukcja pozwala dodatkowo zabezpieczyć kluczowe elementy komputera.
Ich kluczową wadą jest znaczne ograniczenie ruchu powietrza na tle konkurencji i zdecydowanie utrudnione czyszczenie. Taki filtr w pierwszej kolejności należy odkręcić od wentylatora, czy radiatora, a następnie pozbyć się kurzu. Niestety z racji swojej budowy nie jest to łatwe zadanie, gdyż zabrudzenia dość dobrze zatykają wszystkie otwory.
Obecnie tego typu filtry nie są zazwyczaj stosowane w nowoczesnych komputerach.
Zalety:
- metalowa budowa
- znacząca ochrona przed kurzem
Wady:
- istotne ograniczenie przepływu powietrza
- trudność w czyszczeniu
- obecność na rynku lepszych rozwiązań
Inne, rzadziej spotykane filtry przeciwkurzowe
Jeśli warunki, w których komputer zmuszony jest działać, są wymagające, lub priorytetem jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed zanieczyszczeniami, to konieczne jest zastosowanie specjalistycznych filtrów. Posiadają one najczęściej wkładkę wykonaną z bawełny lub gąbki o znacznie większej grubości niż pozostałe omawiane filtry przeciwkurzowe. Pozwala to na zatrzymanie praktycznie całego kurzu, który próbuje dostać się do wnętrza. Niestety jest to okupione znacznym ograniczeniem przepływu powietrza. Ponadto takie filtry wymagają częstego czyszczenia, gdyż stosunkowo szybko zapełniają się brudem, a to całkowicie blokuje ruch powietrza.
Obecnie tego typu filtrów nie stosuje się w domowych i biurowych warunkach.
Podsumowanie
Filtry przeciwkurzowe pośrednio odgrywają niemałą rolę w utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu komputera. Potrafią bardzo mocno namieszać, jeśli chodzi o kulturę pracy i temperatury panujące wewnątrz. Z tego też powodu należy zastanowić się, jakie rozwiązanie w naszym konkretnym przypadku będzie optymalne. Wybierając sprzęt typowo do gier, czy pracy, gdzie zależy nam, aby komputer był cichy, a komponenty chłodne, powinniśmy się kierować ku obudowom z filtrami jednowarstwowymi, siateczkowymi, czy typu mesh. Każdy z tych filtrów ma swoje główne wady i zalety, a przed ostatecznych zakupem obudowy komputerowej należy się zastanowić i zaakceptować wszystkie pozytywne i negatywne aspekty konkretnego rozwiązania.
Naturalnie powinno się bardzo mocno zastanowić przed nabyciem obudowy, która nie posiada żadnej ochrony przed kurzem. Brak odpowiedniej osłony spowoduje bardzo szybkie osadzanie się kurzu wewnątrz. To z kolei wymusi na użytkowniku konieczność częstszego czyszczenia jednostki
Brak Komentarzy